Çocuk Alerjisi
Çocuk Alerjisi

“Çocuk alerjisi” hastalığının yaygınlığı son yıllarda belirgin bir şekilde artmıştır. Çocuğunuz hapşırıyor ya da çok öksürüyor, sık sık vücudunda döküntü yaşıyor ya da bazı gıdaları yedikten sonra karın ağrısı, kramp ve bulantı oluyorsa çocuğunuz çocuk alerjisi olabilir.

Çocuk Alerjisi Nasıl Olur?

“Çocuk alerjisi” çocuğunuzun alerjik olduğu ortamlarda bir şeye temas ettiğinde, soluduğunda ya da bir şeyi yediğinde gerçekleşir. Bu bir alerjen olarak adlandırılır. Alerjen, vücuda girer ve çocuğunuzun bağışıklık sistemi buna tepki verir. Bu reaksiyon histamin salınmasına neden olur. Histamin vücuda salındığında, kaşıntılı bir döküntü veya ciltte şişme gibi belirtilere neden olabilir.

Alerjik reaksiyonların süresi, ani ve gecikmiş alerjik reaksiyon olarak 2 şekildedir. Bir “ani alerjik reaksiyon” çocuğunuzun temas ettiğinde ya da alerjisi olduğu maddeyi yemesinden sonra genellikle birkaç dakika içinde veya 1-2 saate kadar olur. Bir “gecikmiş alerjik reaksiyon” ise genellikle çocuğunuzun alerjisi olduğu maddeye maruz kaldıktan sonra 2-4 gün arasında olur.

Çocuk Alerjisi Belirtileri

 • Deri döküntüleri veya ürkiter
 • Nefes darlığı (astım)
 • Hapşırma, öksürme, burun akması veya kaşıntılı gözler
 • Mide bozukluğu

Çocuk Alerjisi Tetikleyicileri

 • Açık Havada: Ağaç poleni, bitki poleni, böcek sokması
 • İç Mekan: Evcil hayvan veya hayvan tüyleri, toz akarları, küf
 • Tahriş Edici Maddeler: Sigara dumanı, parfüm, araba egzozu, boya, kokulu ürünler (silgi vb.)
 • Gıdalar: Yumurta, süt ve süt ürünleri vb.

Çocuk alerjisi erken teşhisi, çocuğunuzun yaşam kalitesini artıracak, okuldan uzak kalma gün sayısını azaltacak ve çocuğunuzun verimi düşmeyecek, çocuğunuz hasta olmayacağı için sizlere çocuğunuzla geçireceğiniz kaliteli zamanlar kalacaktır.

Çocuğunuzun alerjilerini neyin tetiklediğini bulun ve onlardan kaçınmak için mutlaka önlemler alın. Alınan önlemler, çocuğunuzun solunum ve yaşam kalitesini iyileştirmede yardımcı olacaktır.

Çocuğunuzda çocuk alerjisi varsa okul idaresi alerji konusunda bilgilendirilmelidir. Çocuğunuzda astım ya da şiddetli bir alerji varsa, çocuğunuzda görülen reaksiyonları bir not halinde sınıf öğretmenine ve okul idaresine iletin.

Çocuğunuzda çocuk alerjisi olabileceğinden şüpheleniyorsanız, doğru tanı almak için mutlaka alerjik hastalıklarda uzman eğitime sahip bir çocuk doktoru ile görüşün.

5 YORUMLAR

 1. Çocuk alerjisi konusuna çok dikkat etmek gerekiyor. Bazen çocuklarda alerji oluyor bizler yanlış yorumluyoruz. Çocuk alerjisinde doktora başvurmak gerçekten çok önemli.

 2. alerjide oluşan deri döküntüleri için nemlendirici kullanmıştım doktorun tavsiyesi üzerine , inanılmaz iyi geldi. en azından yaşam kalitelerini üst seviyede tutmak adına çok başarılıydı.

 3. Çocuk alerjisi konusunda bana bilgi vermeniz mümkün müdür? Yani telefon ile ulaşsam Dr. Dilek Dalkıran Hanım ile görüşebilir miyim?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin