Çocuk Doktoru
Çocuk Doktoru

“Çocuk doktoru”, doğumdan erken yetişkinliğe kadar (genellikle 18 yaşına kadar) çocuklara tıbbi bakım sağlayan uzman doktordur. Çocuk doktoru, tıbbi koşulları teşhis ve tedavi eder ayrıca önleyici bakım sağlar. Genel sağlığı iyileştirmeye, çocuk ölümlerini azaltmaya, bulaşıcı hastalıkların yayılmasını kontrol etmeye ve sağlıklı yaşam tarzlarını teşvik etmeye odaklanır.

Çocuk Doktoru Ne Yapar?

Çocuk doktorları çocukların bakımını yönetmek ve iyileştirmek için hemşireler ile birlikte çalışırlar. Çeşitli sağlıksal sorunları algılamaya, yönetmeye ve engellemeye çalışırlar. Bunlar;

  • Davranışsal Sorunlar: Dikkat eksikliği, hiperaktive bozukluğu, dikkat eksikliği bozukluğu.
  • Gelişim Sorunları: Öğrenme engelleri vb.
  • Duygusal Sorunlar: Stres ve sosyal konular vb.
  • Fiziksel Koşullar: Akut ve kronik hastalıklar, genetik bozukluklar, yaralanmalar.
  • Ruhsal Bozukluklar: Anksiyete, depresyon.

Çocuk doktoru, rutin bakım sağlar, fiziksel muayeneler yapar, çocuğun büyüme ve gelişimini takip eder. Hasta ve aile tıbbi geçmişlerini elde eder. Tıbbi prosedürleri açıklar, tanısal testler düzenler ve tedavileri yönetir.

Çocuk doktoru, çocuklara, ebeveynlerine veya bakıcılarına beslenme, hijyen ve hastalıkların önlenmesine ilişkin rehberlik eder.

Bir çocuk doktorunun amacı, bebek ve çocuk ölüm oranını azaltmak, bulaşıcı hastalıkların yayılmasını kontrol etmek, hastalıksız bir yaşam sürdürebilmek için sağlıklı yaşam koşullarını teşvik etmek ve kronik şartlarda çocuk ve ergenlerin sorunlarını azaltmaya yardımcı olmaktır.

Çocuk doktorları, yaralanmalar, enfeksiyonlar, genetik ve konjenital durumlar, kanserler, organ hastalıkları dahil olmak üzere çeşitli koşulları teşhis eder ve tedavi etmektedir.

Çocuk Doktoru İle Randevu

Çocuk doktorları, genellikle devlet veya özel hastanelerde, kliniklerde veya sağlık kuruluşlarında çalışmaktadırlar. Doktor ziyaretleriniz sırasında mümkün olduğunca ayrıntılı bir şekilde hazırlanmalısınız. Çocuğunuzun neyi olduğu sorulduğunda, endişelerinizi paylaşın ve aklınızdaki soruları sormayı unutmayın. Çocuk doktoruna çocuğunuzdaki belirtileri detaylı ve doğru bir şekilde anlattığınıza emin olun. Örneğin; çocuğunuz dün gece üç kez kusuyorsa, 39 derece sıcaklığa sahipse veya ishal durumu yaşanıyorsa çocuk doktorunun bunları bilmesinin çocuğunuzun durumunu daha kolay ve doğru bir şekilde değerlendirmesine oldukça hızlı bir şekilde yardımcı olacaktır.

Çocuk doktoru ile randevunuzdan önce çocuğunuzun belirtileri ile ilgili endişelerinizi ve sorularınızı not etmeyi unutmayın. Endişelendiğiniz her bir semptomu çocuk doktoruna bildirin ve çocuğunuzun varsa sahip olduğu alerjen gibi sorunları da bildirmeyi unutmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin