Erkek meme küçültme, fazla gelişmiş veya büyümüş göğüsleri düzeltmek için yapılan uygulamalardır. Meme dokusunun fazla olması, bir erkeğin göğüslerinin sarkmasına ve areolayı (meme ucunu saran koyu renkli cilt) germesine neden olabilir. Bu sorun tek memede (tek taraflı) veya her iki memede (iki taraflı) bulunabilir. Her yaşta erkeklerde yaygın olabilmektedir. Erkeklerde genişlemiş olan memeler hormonal değişiklikler, kilo alımı, kalıtsal durumlar, hastalık veya anabolik steroidler da dâhil olmak üzere bazı ilaçların kullanımının sonucu olabilir.  Meme küçültme uygulaması her yaşta yapılabilir, ancak en iyi uygulama memenin tamamen gelişmesinden sonra yapılabilir.

Erkeklerde meme büyüklüğü psikolojik rahatsızlığa neden olabilir ve bir erkeğin kendine olan güvenini etkileyebilir. Bazı erkekler durumlarını gizlemek için bazı fiziksel aktivitelerden veya başkalarıyla yakınlıktan kaçınabilmektedir.

Erkek Meme Küçültme Uygulamasından Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Akılda tutulması gereken bazı önemli konular şunlardır:

  • Erkeklerin memelerini düzeltmek için herhangi bir cerrahi tedavi insizyon (kesikler) gerekir. Çoğu insizyon doğal konturlarda veya göğüslerin areolasında gizlenirken, bazı izler görülebilir ve bunlar herhangi bir meme küçültme ameliyatının kaçınılmaz bir sonucu olabilir. Yıllar sonra kaybolacaktır.
  • Uygulama, steroidler veya kilo alımı gibi belirli reçeteli ilaçların kullanımından kaynaklanmışsa, uygulamanın sonuçlarını korumak için bu maddelerden tamamen arınılmalı ve sabit bir ağırlıkta kalınmalıdır.
  • Sigara içenler komplikasyon riski altındadır. Estetik ameliyat geçirme konusunda ciddi olan kişiler, sigarayı bırakmayı denemelidir.

Erkek Meme Küçültme Uygulamaları Nasıl Yapılır?

Erkek meme küçültme için çeşitli teknikler kullanılabilir.  Liposuction, cerrahi eksizyon (doku çıkarma) veya bazen her ikisi ile kombine olarak tedavi edilebilir.
Liposuction, dokuya sıvı sızmasını ve daha sonra küçük bir kesikten bir kanül (ince bir içi boş tüp) yerleştirilmesini içerir. Kanül, fazla yağı gevşetmek için kontrollü bir hareketle ileri geri hareket ettirilir; bu daha sonra vakumdan emme ile vücuttan çıkarılır. Kişinin yaşı ve cilt elastikiyeti gibi faktörler, tek başına erkek meme küçültme uygulamasında  liposuctionun kullanılmasının iyi sonuçlar verip vermeyeceğine karar verirken önemli hususlardır.
Meme düzeltmek için glandüler meme dokusunun veya fazla derinin çıkarılması gereken yerlerde eksizyon (cerrahi olarak çıkarılması) önerilir. Areolanın azaltılması veya meme başının göğüste yeniden konumlandırılması gerekiyorsa eksizyon gereklidir. İnsizyon (kesme) paternleri, özel koşullara ve doktorun tercihine bağlı olarak değişir.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin