Gıda İntoleransı
Gıda İntoleransı

Gıda intoleransı kişinin belirli bir yemeği sindirmekte zorlandığı zaman ortaya çıkan, alerjik olmayan, gıda hassasiyeti olarak da bilinen, vücudun bazı gıdaları sindirmedeki güçlüğünü ifade etmektedir.

Gıda intoleransı çoğu zaman gıda alerjisi ile karıştırılmaktadır. Gıda intoleransı sindirim sistemini içerir, gıda alerjisi ise bağışıklık sistemini içerir.

Gıda İntoleransının Belirtileri

“Gıda intoleransı”, vücudun gıdaları doğru şekilde parçalayamadığında oluşur. Bu, enzim eksikliklerine, gıda katkı maddelerine duyarlılığa veya gıdalarda doğal olarak oluşan kimyasallara reaksiyonlara bağlı olabilir.

Gıda intoleransının belirtileri değişirken, çoğu zaman sindirim sistemi, deri ve solunum sistemini içermektedir. Belirtiler gıdaları tükettikten  birkaç saat sonra ortaya çıkabilir ve saatlerce hatta günlerce sürebilir. Bu durumda rahatsız edici yiyecekleri kesin olarak belirlemek zordur. Dahası gıda intoleransı yaşadığınız gıdaları sıklıkla tüketiyorsanız, belirtileri belirli bir gıdayla ilişkilendirmek zor olabilir.

Gıda intoleransı belirtileri şunlardır:

  • İshal, şişkinlik, karın ağrısı
  • Baş ağrısı
  • Deri döküntüleri ve kaşıntı
  • Cilt kızarıklığı, kurdeşen
  • Mide bulantısı
  • Yorgunluk, burun akıntısı

Gıda intoleransı, genellikle rahatsız edici gıdaları daraltmak için ya da diğer test yöntemleri ile tasarlanan eliminasyon (eleme)  diyetleri ile teşhis edilir. Eliminasyon diyetlerinin ortak noktası, gıdada doğal olarak ortaya çıkan potansiyel alerjenleri veya alerjenik hatta toksik etkilere sahip olabilecek yapay bileşenleri ortadan kaldırmak için diyetten belirli gıdaları uzaklaştırmaktır. Bu diyetler, gıda intoleranslarını teşhis ve tedavi etmek için kullanılır.

En yaygın gıda intoleransları, süt, glüten, kafein, salisilatlar, aminler, sülfitler, früktozdur.

Gıda intoleransınız varsa, rahatsız edici yiyecekleri az miktarda yerseniz herhangi bir reaksiyonu da önleyebilirsiniz. Örneğin; laktoz intoleransı varsa, laktoz içermeyen süt içilebilir veya sindirime yardımcı olmak için laktaz enzim hapları alabilirsiniz.

Gıda İntoleransının Nedenleri

Gıda intoleransının nedenleri şunlardır:

  • Bir yiyeceği tamamen sindirmek için gerekli olan bir enzimin yokluğu. Laktoz intoleransı yaygın bir örnektir.
  • İrritabl bağırsak sendromu. Bu kronik durum kramp, kabızlık ve ishale neden olabilir.
  • Gıda katkı maddelerine duyarlılık. Örneğin, kurutulmuş meyveleri, konserve ürünleri ve şarapları korumak için kullanılan sülfitler, hassas insanlarda astım krizlerini tetikleyebilir.
  • Çölyak hastalığı. Çölyak hastalığı, gerçek bir gıda alerjisinin bazı özelliklerine sahiptir, çünkü bağışıklık sistemini içerir. Bununla birlikte, belirtileri çoğunlukla bağışıklık sistemidir ve çölyak hastalığı olan kişiler anafilaksi riski taşımamaktadır. Bu kronik sindirim durumu buğdayda ve diğer tahıllarda bulunan glüten yiyerek tetiklenir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin