Göğüs dikleştirme işlemi, fazla derinin alınması ve yeni göğüsler şekillendirmek ve desteklemek için göğüs çevresindeki dokunun sıkılaştırarak kaldırılması işlemidir. Göğüsler sarkıp, uçları aşağı doğru çöktüğünde dikleştirme işlemi gerekir. Bu işlem kişinin kendine olan özgüvenini de arttırır.

Göğüs Dikleştirme Neden Yapılır?

Yaş ilerledikçe, göğüsler şekil değiştirir, elastikiyetini ve sıkılığını kaybeder. Aynı zamanda hamilelik sırasında, göğüsleri dolgunlaştıran ve göğüsleri destekleyen bağlar gerilebilir. Bu germe, hamilelikten sonra göğüslerin sarkmasını sağlar. Bununla beraber sık kilo değişikliklerinde de göğüslerdeki deri elastikiyetini ve sıkılığını kaybeder.

Göğüs Dikleştirme Nasıl Yapılır?

Göğüs derisini çıkarmak ve dokusunu yeniden şekillendirmek için kullanılan teknikler değişiklik gösterebilir. Meme dikleştirme işlemi genel anestezi veya lokal anestezi altında yapılır. Doktor, göğüs dokusunu yeniden şekillendirmek ve gerekirse areola bölgesinin boyutunu küçültmek için göğüslere derin dikişler atabilir. Fazla göğüs derisi kaldırılır ve göğüs uçları daha yüksek pozisyonlara getirilir. Daha sonra doktor, göğüs derisini bir araya getirerek toplar ve açıkları medikal dikiş, cerrahi bant veya cilt yapıştırıcılarıyla kapatarak operasyonu sonlandırır. Dikleştirme operasyonu 2-3 saat arası sürer. Hasta istediği takdirde aynı gün taburcu edilebilir.

Göğüs Dikleştirme İşleminden Sonra Neler Yapılmalıdır?

Dikleştirmeden sonra oluşabilecek şişliği en aza indirmek ve iyileşirken göğüsleri desteklemek için elastik bir bandaj veya medikal sutyen kullanılması gerekir. Göğüs dikleştirme işleminden sonraki ilk birkaç gün doktor tarafından önerilen ağrı kesici ilaçlar alınmalıdır. Oluşabilecek morarma, şişlik ve ağrılar için aynı zaman göğüs çevresine buz kompres yapılabilir. Göğüs çevresinde olabilecek kanama ve biriken sıvıların boşaltımı için kolların alt kısmına küçük tüpler yerleştirilebilir. Bu tüpler işlemden 1-2 gün sonra alınır ve pansuman yapılır. Göğüs uçları ve çevresinde hissizlik ve uyuşmalar olabilir. Bu sorunlar 1-2 hafta sonra geçer. Ağır egzersizler ve sporlardan bir müddet uzak durulmalıdır. Göğüslere zarar gelmemesi için uyurken sırt üstü yatılmalıdır.  Göğüslerdeki değişimler şişlikler indikten sonra görülebilir. Oluşabilecek yara izleri geçicidir ve zamanla küçülerek kaybolur.  İşlemden önce ve sonra sigaradan uzak durmak gereklidir. Sağlıklı ve dengeli beslenmek göğüslerin tekrar sarkmasını engeller.

Göğüs Dikleştirme Yöntemleri Nelerdir?

Ameliyatla göğüs dikleştirme yapılabildiği gibi ameliyatsız yöntemlerle de göğüslerde dikleştirme yapılabilir. Bu yöntemler; prp tedavisi, radyofrekans, egzersizler, botoks ve yağ enjeksiyon işlemleridir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin