Travma, yaş, doğum veya çeşitli tıbbi bozukluklar nedeniyle, patolojik olarak göz kapağı düşmesi oluşabilir. Geçici veya kalıcı olabilir. Durumun ciddiyetine bağlı olarak, sarkık ve düşük olan üst göz kapakları, görmeyi engelleyebilir veya büyük ölçüde azaltabilir. Göz kapağı düşmesi her insanda olabilir ve erkekler ile kadınlar arasında, sorunun çıkma oranında fark yoktur. Doğal yaşlanma süreci nedeniyle, bu sorun, yaşlı kişilerde çok yaygındır. Levator kas, göz kapağının kaldırılmasından sorumludur. Yaşlandıkça, o kas gerilebilir ve sonuç olarak göz kapağının sarkmasına ve gevşemesine neden olabilir. Bazen kesin neden bilinmez, ancak travma nedeniyle de olabilir. Aynı zamanda nörolojik olabilir.

Hangi Durumlar Göz Kapağı Düşmesine Yol Açabilir?

Göz kapağının sarkmasına ve düşmesine birçok etken neden olabilir. Bunlar arasında; iltihaplar, arpacıklı ve yağlı lezyonlar, kistler, küçük nodüller, doğumsal sorunlar, benler, yüksek kolesteroldan kaynaklı göz kapağında oluşan beyazımsı yara ve göz kapağı kasının işlevsizliği veya istemsizce spazm yapmasıdır. Uyku ve stresli zamanlarda da bu durum artabilir. Bazı tıbbi durumlar da sarkık göz kapağı düşmesi riskini doğurabilir. Göz kapakları sarkıyorsa, özellikle her iki göz kapağını da etkiliyorsa, altta yatan bir tıbbi durumun işareti olabilir. Göz kapaklarından yalnızca biri düşerse, bu bir sinir hasarı veya geçici bir arpacık sonucu olabilir. Katarakt ameliyatı bazen, kas veya tendonun gerilmesinin bir sonucu olarak, bu sorunun gelişmesini sağlayabilir. Bazı durumlarda, sarkık göz kapağı, inme, beyin tümörü, sinir veya kas kanseri gibi daha ciddi durumlardan kaynaklanabilir. Myastenia gravis gibi gözlerin sinirlerini veya kaslarını etkileyen nörolojik bozukluklar da bu duruma yol açabilir. Bu durumda göz kapağı estetiği olmak gerekebilir.

Göz Kapağı Düşmesinin Belirtileri Nelerdir?

Göz kapağı düşmesi sorununun ana semptomu bir veya iki üst göz kapağının sarkmasıdır. Bununla beraber gözlerde, aşırı kuruluk veya aşırı sululuk olabilir. Yüz ve göz çevresinde yorgun ve soluk bir ifadeye neden olacak bir ağrı da olabilir. Kapak düşmesi olan bazı kişiler, normal bir konuşma yaparken bile her zaman başlarını geriye eğmek zorunda kalabilir. Ayrıca bu sorunu yaşayan kişiler tedavi olmadan araç kullanmamalı ve uykusuz kalmamaları gereklidir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin