çocuk doktoru
çocuk doktoru

Pediatri olarak bilinen Çocuk Hastalıkları bilim dalı 0’la 15 veya 18 yaşına kadar olan çocuklarda bulunan hastalıkları araştırmayı amaçlamaktadır. Doktorların bu yaş grubundaki insanları bebek, çocuk ve ergen olmak üzere 3 grupta tedavi etmektedir.

Pediatri kelimesi ilk olarak Yunanistan’da ortaya çıkmıştır. Bu kelimenin anlamı erkek çocuk ya da erkek doktor anlamına gelmektedir. Bu bilim dalı 19. yüzyılda ortaya çıktığından dolayı diğer bölümler arasında daha yeni sayılmaktadır. Arthur Jacobi’nin paha biçilemez araştırmaları ve katkılarıyla pediatri bölümü bu günlere gelip çıkmıştır. İşte tamda bu yüzden Arthur Jacobi bu bölümün babası olarak da bilinmektedir.

Bu bölüm her ne kadar yeni olarak bilinse de çocuklar hakkında sağlık yazılarının tarihi çok eskilere dayanmaktadır. M.S. 2. yüz yılda Soraenus adlı bir kişi tarafından ortaya çıkarılan manuskritpi adlı yazısında bu dal hakkında önemli bilgiler açığa çıkarılmıştır. Ancak kitap şeklinde oluşturulan ilk kitap İranlı bir bilir kişi olan Rhazes tarafından yazılmıştır. Çocuk hastalıklarını araştıran bölümün ilk baskılı kitabı İtalya Begallarde tarafından yazılmıştır. Çocuk Doktoru olarak da bilinen İtalyan uzmanın bu konudaki kitabında çok önemli bilgiler de bulunmaktadır.

Çocuklar için oluşturulan ilk özel hastane, Fransa’da Hopidal Des Enfants Molodes, yani çocuklar için hastane olmaktadır. Bu hastanenin isminden de bilindiği gibi burada sadece çocuklara hizmet verilmekteydi. Önceleri yetimhane olarak bilinen bina daha sonraki zamanlarda bir hastaneye dönüştürülmüştür.

Pediatri Bölümünde Çalışan Doktor Özellikleri

Bilindiği gibi insanlar en hassas dönemlerini çocukluk dönemlerinde geçirmektedir. Yani bu dönemlerde çocukların tüm gördüğü davranışlardan olumlu veya olumsuz yönde etkilenmesi durumu nasıl bir birey olarak yetişmesi açısından çok önemlidir. Yani sizin anlayacağınız insanların en ilgiye muhtaç zamanları çocukluk dönemlerine tekabül etmektedir. Burada yapılacak en ufak yanlış hareketler bile çocuğunuzun ileriki hayatında büyük sorunlara dönüşebilir. Çocuğunuz için her zaman en iyisini seçmekte sizin yerine getirmeniz gereken görevler arasındadır.

Çocuk Doktoru İzmir seçimi yaparken de çok dikkatli olmanız gerekecektir. Çünkü çocuk doktoru olmak sanıldığı kadar kolay bir iş değildir. Özel bir muamele tarzı olması gereken çocuk doktorlarının diploma almadan önce birçok teste tabi tutulması da sırf bu yüzdendir. Bu kişilerin çocukla davranırken daha gelişmekte bir beyinle karşı karşıya olduğunu anlaması da çok önemlidir. Uzun bir eğitim sürecinden geçen doktorların genel olarak çocukları da anladıkları için daha özel bir davranış biçiminin olduğunu da göreceksiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin