Meme dikleştirme ameliyatı, sarkan göğüslere daha sert, daha gergin ve estetik açıdan daha hoş bir şekil kazandırmak için yapılır. Bu ameliyat, sadece dik, gergin ve sıkı bir meme sağlayarak hastanın görünümünü iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda sütyenlerin ve mayoların daha rahat ve çekici şekilde uymasına yardımcı olur.

Bu ameliyatta memedeki deri fazlalığı giderilir, cildi sıkılaştırılır, meme dokusu yeniden şekillenir, meme ucu ve areola bölgesi daha yüksek bir pozisyona çıkarılır. Sarkık, kırışık ve büyük areola bölgesi de bu ameliyat sırasında azaltılabilir ve bu da genel olarak daha iyi oranlanmış, doğal görünümlü bir meme oluşturur.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Neden Gereklidir?

  • Hamilelik ve emzirme sonra memelerde şekil bozuklukları olabilir. Hamilelik süresinde, memeler istenmeyen bazı değişikliklere uğrayarak gergin ve sarkık kalabilir. İmplantlı veya implantsız meme dikleştirme ameliyatı, bu değişiklikleri giderir ve estetik açıdan daha hoş bir görünüm elde edilmesini sağlar.
  • Önemli ölçüde kilo kayıplarından sonra meme çevresi deforme olarak bozukluklar oluşur. Ayrıca kilo vermek çoğunlukla meme hacmini kaybetmek anlamına gelmektedir. Bu ameliyatla, fazla cilt giderilerek daha orantılı ve dik bir meme oluşması sağlanır.
  • Yaşlılıkla beraber memelerde sarkmalar ve gevşemeler oluşur. Bu ameliyat, memelerde sıkılaşma ve dikleşme meydana getirerek sorunları ortadan kaldırır.

Meme Dikleştirme Ameliyatından Sonra Neler Yapılmalıdır?

Meme dikleştirme ameliyatı, tipik olarak genel anestezi veya lokal anestezi ve sedasyon kullanılarak gerçekleştirilir. Ameliyatın büyüklüğüne bağlı olarak işlemin yapılması yaklaşık 1-2 saat sürer.  Ameliyattan hemen sonra hasta ister taburcu olabilir.

Ameliyattan sonra memeler bandajlanır veya cerrahi sütyen takılır. Ameliyatından sonra ağrı ve şişlik olabilir. Her 1 saatte bir defe buz kompres uygulanabilir. Doktor, hastayı rahat ettirmek için ağrı kesici ilaçlar verecektir. Ayrıca, ameliyattan sonraki ilk birkaç hafta sırt üstü yatılmamalıdır. Ameliyattan 1 hafta kadar sonra günlük aktivitelerin çoğuna devam edilebilir. Ağır egzersizler ve sporlar 1-2 yapılmamalıdır. Şişlikler ve morarmalar, işlemden sonra birkaç ay boyunca kademeli olarak azalır ve çoğu hasta yaklaşık 8 hafta sonra tekrar normal sütyen giymeye başlayabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin