Meme küçültme ameliyatı, aynı zamanda mamoplasti olarak da bilinir. Fazla yağ, doku ve cildi memelerden çıkarmak için kullanılan bir uygulamadır. Memeler gereğinden fazla büyükse, rahatsızlığı hafifletmek veya vücuda orantılı bir meme ölçüsü elde etmek için meme küçültme ameliyatı tercih edilir. Bu uygulama ayrıca kişisel imajı ve fiziksel aktivitelere katılma becerisini geliştirir.

Meme Küçültme Ameliyatı Hangi Durumlarda Yapılır?

Bu ameliyat aşağıdaki sorunları çözmek için yapılmaktadır;

  • Ağrı kesici ilaçlar olmadan geçmeyen kronik sırt, boyun ve omuz ağrısı,
  • Göğüs altlarında kronik döküntü veya cilt tahrişi,
  • Sinirlerde ağrı,
  • Egzersiz ve fiziksel aktivitelerde zorlanma,
  • Büyük memelerden dolayı oluşan estetik olmayan görüntü,
  • Sütyen ve giysilerin kullanımının zorlaşması.

Meme ameliyatı her yaştaki kişilere yapılabilir.

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme ameliyatı genellikle genel anestezi altında yapılır. Memelerin boyutunu azaltmak için kullanılan teknik değişebilir. Teknikler şu şekildedir:

  • Kesilerle cerrahi yöntemi
  • Memelerdeki aşırı yağı gidermek için liposuction yöntemidir.

Doktor genellikle areolanın etrafında bir kesi yapar. Her memenin boyutunu azaltmak için fazla meme dokusunu, yağı ve cildi giderir. Memeyi yeniden şekillendirir ve meme ucunu ve areolayı yeniden dikerek konumlandırır. Meme ucu ve areola bölgesi genellikle memeye bağlı kalır. Memeler çok büyükse, çıkarılması ve daha sonra deri grefti olarak daha yüksek bir pozisyona tekrar takılması gerekebilir

Doktor, memelerin arasında simetri elde etmeye çalışacaktır, ancak meme büyüklüğü ve şekillerinde bazı değişiklikler olabilir. Areolanın boyutu da azaltılabilir. Kesi izleri zamanla azalarak kaybolur.

Meme Küçültme Ameliyatından Sonra Neler Yapılır?

Meme küçültme ameliyatı bittikten hemen sonra,  memeler tül pansuman veya bandaj ile kaplanır. Doktor, fazla kan veya sıvıyı boşaltmak için her bir kolun altına bir tüp yerleştirilebilir. Enfeksiyon riskini azaltmak ve ağrılar için ağrı kesici ve antibiyotik ilaçlar verilir.

Ameliyattan sonraki ilk günler memelerde muhtemelen hassasiyet, şişlik, ağrı ve uyuşuk olabilir. Doktor, memeleri korumak için elastik bir kompresyon sutyen önerebilir. Ağır egzersizler ve spor 2-4 hafta yapılmamalıdır. Sağlıklı ve dengeli beslenerek iyileşme süresi azalır ve ameliyatın başarı oranı artar. Sigara kullanılmamalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin