Obezite son dönemlerde ciddi derecede bir artış göstermiştir. Bu rahatsızlığa sahip olan insanların genel olarak şeker, kalp rahatsızlıkları, karaciğer yağlanması gibi hastalıklara da yatkınlıkları bulunmaktadır. Obezite dilimize Fransızcadan girmiş bir kelimedir. Bu kelimenin anlamı aşırı şişmanlık veya aşırı kilolu olma hali durumu olarak karşımıza çıkmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO)’nün görüşüne göre obezite sağlığı bozacak ölçüde vücutta aşırı yağ birikmesidir. Bu rahatsızlığın pek çok nedeni bulunmaktadır. Hastalığın nedenleri olduğu gibi bol miktarda tedavisi de bulunmaktadır. Diyet, ilaçlar ilk olarak uygulanan tedavi yöntemleridir. Eğer bu tedaviler uygun olmazsa hastalara obezite cerrahisi uygulanmaktadır.

Obezite Cerrahisinden Kimler Faydalanabilmektedir?

Obezite cerrahisi vücut kitle indeksi yüzde 40’ın üzerinde ki hastalara uygulanmaktadır Bu hastalar eğer uzun bir süredir tedavi görüyor ve hâlâ aynı kiloda devam ediyorsa, ilaç ve diyet yöntemleriyle herhangi bir tedavi sağlanamamışsa o zaman uzmanlar bu hastaların ameliyat olmasına karar vermektedir. Bu kadar sonrasında hasta obezite cerrahisi yöntemlerinden biriyle tedavi edilmektedir. Bu işlemden sonra hastanın iyileşmesinde ve obeziteden kurtulmasında büyük adımlar atılabilmektedir.

Eskiden obezite cerrahisi SGK kapsamına girmiyordu. Son zamanlarda alınan kararlarla birlikte artık bu hastalığa sahip kişiler SGK sağlık güvencesinde faydalanarak parasız bir şekilde bu hizmeti alabilecekler. Tebliğ değişimiyle birlikte vücut kitle endeksi 40 kg ve üzeri olan aşırı obezite olan kişilerin ameliyatları SGK tarafından karşılanacak.

Obezite Cerrahisinde Uygulanan Yöntemler Nelerdir?

Son zamanlarda obezite operasyonları artık kapalı ameliyatlarla yapılmaktadır. Bu sebepten dolayı hastaların iyileşme süreci de kısalmaktadır. Bu ameliyatlarda ise farklı yöntemler bulunmaktadır. Obezite cerrahisi SGK kapsamında bulunan ameliyatlar şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Tüp mide ameliyatı: Bu ameliyatta midenin %80 gibi bir kısmı cerrahi olarak çıkarılmaktadır. Bu durumda hasta birden fazla mekanizmayla kilo vermektedir. Önecelikli olarak yeni oluşturulan mide normal mideye oranla daha küçüktür. Bu da hastanın daha az gıda ve kalori almasını sağlamaktadır. Böylelikle obeziteden kurtulma süreci de başlamaktadır.
  • Gastrik Bypass: Bu yöntem tüp mide ameliyatına göre daha eski bir yöntemdir. Bundan dolayı dünyada en fazla obezite ameliyatı bu yöntem kullanılarak yapılmıştır. Bu yöntemde ilk aşamada 30 mililitre hacmine sahip olan yapay bir mide oluşturulmaktadır. Bu mideye ince bağırsaklar belirlenmiş bir mesafeden bağlanmaktadır. Bu yöntem de tıpkı tüp mide ameliyatında olduğu gibi hastayı yeme konusunda kısıtlamaktadır.

Ameliyat yöntemleri, iyileşme süreci ve sonuçları için siz de bizi arayıp veya Whatsapp bilgi hattından bize ulaşıp bilgi alabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin