çocuk doktoru
çocuk doktoru

Sanayileşmenin artması, yetişkinler üzerinde olduğu gibi çocuklar üzerinde de olumsuz etkiler oluşturuyor. Ayrıca değişen yaşam tarzı, sağlıksız beslenme, düzensiz hayat ve stres gibi faktörler de ne yazık ki hastalıklara neden oluyor. Yaşanan değişimlere bağlı bir şekilde son yıllarda artan çocuk hastalıkları da elbette yaşanan değişiklikler merkezinde oluşuyor.

Havada yer alan kirlilik, özellikle çocukların solunum yollarını doğrudan etkiliyor. Alerjik reaksiyon gösteren bebekler ve çocuklar, buna uygun ilaçlar kullanmak zorunda kalıyor. Son yıllarda artan çocuk hastalıkları arasında bulunan astım ve alerji, kişinin yaşam kalitesini doğrudan düşürüyor. Belirli bir süre boyunca ilaca bağlı yaşamayı gerektiren hastalıklar, solunum yollarının sıklıkla rahatsızlanmasına da neden oluyor.

Alerjik hastalıklardan korunmak için mümkünse havası daha temiz bölgelerde yaşanması önem teşkil ediyor. Bunun yanında eğer çocuğunuzun tüy ve toz gibi etmenlere karşı alerjisi bulunuyor ise ev hayvanlarına karşı önlem almanız da gerekebilir. Ayrıca ilaç kullanımı esnasında çocuğunuzun ilaç grubuna ait maddelere karşı alerjisi olmadığından emin olmalısınız.

Çocuk Doktoru ile Düzenli Kontrol

Tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da düzenli sağlık kontrollerinin yapılması bir hayli önemlidir. Belli başlı hastalıkların erken aşamada fark edilmesi, tedavinin çok daha kolay olmasını sağlıyor. 18 yaşından küçük hastalar için çocuk doktoru bulunuyor. Uzman bir çocuk doktoruna danışarak tıbbi destek alabilirsiniz.

Son yıllarda artan çocuk hastalıkları arasında ayrıca diyabet de yer alıyor. Genellikle yaşın ilerlemesiyle ortaya çıkan şeker hastalığı, günümüzde çocuklar için de tehlike teşkil eden bir rahatsızlık olmaya başladı. İleri seviye rahatsızlıkta çocuğun insülin desteği dahi alması gerekebiliyor. Bu durum karşısında şekerli gıdaların kontrollü bir şekilde tüketilmesi hayati anlamda önem teşkil ediyor.

Yanlış Beslenme ve Obezite

Çocuk yaşlardan itibaren sağlıksız beslenen kişilerde obezite görülebiliyor. Günümüz koşullarında yetişkin hastalığından çıkan obezite, çocuk hastalıkları arasında da yer almaya başladı. Özellikle hazır gıdaların ve işlenmiş besinlerin artması, bu duruma kaynaklık eden temel faktörler arasında bulunuyor. Katkılı maddeler tüketen çocuklar, haliyle bu duruma karşılık reaksiyon gösteriyor.

Çocuk doktoru İzmir dahil Türkiye’nin her şehrinde bulunan hastanelerde yer alıyor. Çocuğunuzun sağlık kontrollerini düzenli bir şekilde yaptırmak istiyorsanız size en yakın tam teşekkülü hastaneye başvurmanız yeterli. Diyabet, obezite, astım, atopik dermatit ve doğuştan işitme kaybı gibi tüm durumlar sıkça yaşanan çocuk hastalıkları içerisinde değerlendiriliyor. Önlem almak ve sağlıklı bir yaşam sürdürmek için hazır gıdalardan uzak durulması ve düzenli sağlık kontrollerinin yaptırılması gerekiyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin