Yüz gerdirme veya ritidektomi, estetik cerrahide yüze daha genç bir görünüm vermeyi amaçlayan bir uygulama türüdür. Ameliyatsız yüz germe seçeneği olduğu gibi ameliyatlı yüz germede ise yüzdeki fazla cilt alınarak, yüz yeniden şekillendirilir. Ritidektomi, çene çizgisi etrafındaki cildi de gergin ve canlı hale getirir. Ayrıca ağız ve burun etrafındaki derin kırışıklıkları, çene altında, gıdılarda ve boyundaki yağ asılı fazlalığı giderir. İşlem ayrıca deri altındaki dokuları da sıkılaştırır ve alın, yanaklar, kaşlar ve göz kapaklarını güçlendirmek için ameliyatla birleştirilebilir.

Yüz Gerdirme Nasıl Yapılır?

Yüz gerdirme uygulaması genellikle ayakta tedavi olarak, lokal anestezi, sakinleştirici veya genel anestezi altında yapılır. İşlem 2-4 saat sürebilir ve hasta işlemden sonra aynı gün taburcu olabilir. Doktor, kulağın önüne, kıl veya saç çizgisine, kulağın arkasından, kafa derisine kadar uzanan küçük bir kesi yapar. Doktor, cildi daha derin yüz kaslarından ve yağdan kaldırır, cildi yavaşça yukarı, arka yönde çeker ve fazla cildi kaldırır. Yüzün daha derin dokuları bu sayede sıkılaşır. Cildi ve boynun daha derin dokusunu sıkılaştırmak için çenenin altına küçük bir kesi atılır. Bu ayrıca boyun gerdirme olarak bilinir.

Kesiler daha sonra dikişlerle veya deri yapıştırıcılarıyla kapatılır. Fazla kan ve sıvıları gidermek için derinin altına 1 ya da 2 gün boyunca tüp yerleştirilebilir. Bandajlar uygulanarak işlem tamamlanır. Kozmetik uygulamaları iyileştirmek için sürekli yeni yöntemler geliştirilmektedir. Bu yöntemlerin birçoğu, iyileşmeyi daha hızlı ve daha kolay hale getirir. Ayrıca yüz gerilmesi için lazerler, liposuction, radyofrekans, botoks, prp, örümcek ağı ve ulthera gibi cerrahisiz yöntemler de kullanılmaktadır.

Yüz Gerdirmenin Faydaları Nelerdir?

  • Sarkan veya gevşeyen cilt sıkılaşır,
  • Yanakların, çene çizgisi etrafındaki sarkması azaltılır,
  • Sarkan ağız köşe kısımları kaldırılır,
  • Yanaklar ve dudaklar arasındaki kırışıklıklar azalır,
  • Uzun süreli ve kalıcı bir yöntemdir.

Yüz Gerdirmeden Sonra Neler Yapılmalıdır?

Yüz gerdirme işleminden sonra ağrı hissedilebilir, ancak doktorun vereceği ilaç ağrıyı azaltır. Kızarıklık ve şişlik 1-2 günde geçer. Bandajlar kuru tutulmalıdır. Doktorun talimatlarını takip etmek iyileşme sürecini hızlandırır ve mümkün olan en iyi sonucu sağlar. Uyuşukluk ve kas sertliği olması normaldir. Dengeli ve yeterli beslenmeyle beraber egzersiz ile sağlıklı bir yaşam tarzı cildin görünümünü korumasına ciddi düzeyde yardımcı olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin