Genital Siğil Muayenesi ve Tedavisi

Genital Siğil Nedir?

Genital Siğil, HPV’nin çeşitli tiplerinden dolayı oluşan ve deri üzerinde görülen rahatsızlıklardır. Servikal kanal ve anüs çevresinde görülenleri tedavi edilmezse kansere dönüşebilen HPV çeşitleridir.

Genital Siğil Nasıl Bulaşır?

Genital Siğil dediğimiz HPV virüsleri cinsel yolla bulaşırlar. Cinsel bölgede enfeksiyona sebep olan HPV virüsleri, temas yoluyla kolayca başka bir kişiye de bulaşabilmektedir. Genital Siğil’in bulaşması için tam bir cinsel birleşme olmasına da gerek yoktur.

Genital Siğil’in Belirtileri Nelerdir?

Genital Siğiller, genital bölgede kendini ufak siğiller olarak açık eder. Kişi bunları kendisi görebilir ve elle temas edebilir. Bu siğiller yumuşak, kabarık, pembe-beyaz renkli oluşumlardır. Tek başlarına ya da birkaç siğil ile beraber grup olarak da bulunabilirler. Anal ya da oral seks sonrasında da ağız ve anüs içinde de bu siğiller ortaya çıkabilir.

Genital Siğil Sadece Kadınlarda mı Olur?

Hayır! Genital Siğil hem erkek hem de kadında görülebilmektedir.

Genital Siğil’in Gebeliğe Etkisi Var mıdır?

Doğum öncesinde var olan ya da gebelikte yeni çıkan siğillerin aşırı büyümesi sonucu doğum kanalı tıkanabilir ve normal doğumu engelleyebilir. Bu gibi durumlarda HPV’nin bebeğe de bulaşmaması için sezaryenle doğum tercih edilebilir.

Genital Siğil Nasıl Tedavi Edilir?

Genital Siğil tedavisinde günümüzden birden fazla seçenek vardır. Bunlardan en çok kullanılanları “Cerrahi Yöntemle Çıkarma” (Eksizyonel Yöntem), “Yakıcı Yöntemle Yok Etme” (Destrüksiyon), “Kriyoterapi” (Dondurma)’dir. Bunun yanı sıra eğer siğil çok yayılmamış ve büyümemişse ilaç tedavisi de işe yarayabilmektedir.

Genital Siğil Tedavisi Ağrı/Acı Verir mi?

 

Genital Siğil tedavisi genellikle büyük ağrılar ya da acılar veren bir işlem değildir. Bu işlemlerde bölge tamamen anestezik ilaçlarla uyuşturularak yapılır.

TOP
Whatsapp
Randevu AL